מאמרים

5 השאלות הנפוצות ביותר בראיונות העבודה, ואיך תוכלו לענות עליהן כמו מנהלים אמיתיים

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2018-12-22

האם לא יהיה נחמד אם תדע מה בדיוק מעסיקים פוטנציאליים ירצו לשאול אתכם בראיון? עכשיו תוכלו להיות מוכנים היטב ובטוחים בעצמכם, לשים את מנהלי הגיוס על הקרקע ולסנוור אותם עם חוש ההומור שלכם. מה שחשוב הוא שנדע מראש מה הם רוצים לשאול, מפני שרוב השאלות מתבססות על קריטריונים מסוימים אותם ניתן לדעת מראש.

 

כאשר אתם מכינים את עצמכם מראש, אתה תרגישו יותר רגועים ונינוחים, ולכן אנחנו מצרפים עבורכם את 5 השאלות הנפוצות ביותר בראיונות העבודה:

 

שאלה 1: ספר לי על עצמך?

זוהי הזדמנות בשבילכם להציג את עצמכם: זה לא בהכרח קשור אליכם כבני אדם, אלא כמועמדים. כן, הם רוצים לדעת האם הדמות שלכם טובה ומתאימה לחברה, אבל יותר מכל דבר אחר, הם רוצים לדעת האם כן תוכלו לעמוד בתנאי העבודה והציפיות שלהם. לכן, אתם צריך למקד את התשובה שלכם בלספר על הניסיון המעשי, האינטרסים ועל כל מה שמצביע על כך או יעזור בכך שאתם המועמדים הטוב ביותר עבור עבודה זו. ייד עם זאת, אין זה הזמן הנכון להקריא את קורות החיים שלכם: אתם צריכים לחשוב שזהו סיכום של איך התפתחתם ומה עשיתם מבחינת הקריירה והנסיון שלכם. אולי יהיה מעניין לספר על התחביבים שלכם, אבל זה לא רלוונטי.

דוגמאות למה שאתה צריך לומר:

אני מיכאל, בן 25, למדתי תואר ראשון בסיעוד באוניברסיטת "מידג'ובס", יש לי וותק שנה בבית חולים "מידג'ובס" במחלקת טיפול נמרץ כללי, ברשותי קורס על בסיסי בטיפול נמרץ ו-10 שנות ניסיון. במהלך עבודתי, נבחרתי להיות ראש צוות במחלקה.

דוגמאות למה שאתה לא צריך לומר:

אחד התחביבים שלי זה שיווק ברשתות החברתיות, היה לי טוב במקום עבודתי הראשון אבל רוצה לעבור כי לא משתלם לי כספית לעבוד בבית חולים "מידג'ובס" ואני רוצה לעבוד במחלקה קלה כדי להיות יותר פנוי לשיווק ברשתות החברתיות.

 

שאלה 2: למה אתה מעוניין בעבודה זו?

האם אתם באמת מתרגשים לעבוד במוסד זה, או שאתה זקוקים נואשות לעבודה? (כל עבודה כלשהי לא חשוב מה) אולי האחרונה היא התשובה מבחינתכם, אבל זה לא מה שרוב המעסיקים רוצים לשמוע. הם רוצים לדעת שאתם באמת מתעניינים במוסד שלהם, שביררתם לגבי המוסד שלהם והעבודה בו - זה מראה על המוכנות והמקצועיות שלכם.

דוגמאות למה לומר:

אני שמעתי הרבה על XYZ ומזמן כבר מעוניין לעבוד עם XYZ מאז שהוכרז כמוסד מצטיין במיוחד אחרי ששמעתי את התגובות של המשפחות לגבי המוסד שלכם. עמדה זו תאפשר לי גם להתאים וליישם את "המאמין" או "האני" שלי ואת הניסיון שלי בעבודה.

דוגמאות למה שאתה לא צריך לומר:

כי אני צריך כסף.

 

שאלה 3: מה הן הנקודות החזקות והטובות ביותר שלך?

שאלה זו עשויה להיראות כשאלה קלה, הרי אתה יודעים מה אתה עושה בצורה טובה ונכונה, אבל עליכם להיות זהירים ומדויקים ולקרוא את מודעת הדרושים בזהירות. ודאו שכל מה שאתם אומרים תואם את הדרך שבה הם מתארים את העבודה, ושאתם תואמים את הדרישות שלכם. האם הם מחפשים חבר צוות עם כישורי מנהיגות? ייתכן שתרצו לדבר על כישורי התקשורת שלכם ועל יכולת הדיבור שלכם מול קהל ובעמידה על הבמה מול הציבור (הקפידו להגיד רק את האמת). אם אתם חוששים להתנהג ביהירות ובהתנשאות, שימו את המילים בפיו של מישהו אחר (ספרו את המילים שמישהו אחר אמר עליכם). עוד עצה טובה היא להשתמש בהישגים שניתן למדוד בכדי לתמוך במה שאמרתם, רק ודאו שיש לכם קישור בין כל הפרטים שאתם מספרים בראיון.

דוגמאות למה לומר:

נאמר לי שאני ראש צוות טוב, ולמעשה אני מנהל פגישה שבועית של הצוות, מקשיב לטענות שלהם, לבקשות ולהמלצות שלהם ומנסה לעשות שינויים בהתאם במחלקה.

דוגמאות למה שאתה לא צריך לומר:

אני קצת עמוס בזמן כרגע, אבל אני באמת טוב בהכל, אתם תראו את זה.

 

שאלה 4: מה הן נקודות החולשה שלך?

אם אתה מרחיבים פה, או שדיברתם על הרבה נקודות, זה יגרום לקבלת החלטה מהירה ושלילית של המעסיק. מצד שני, אם תאמרו, "אין לי חולשות, אני מושלם." הם בטח יחשבו שאתה שקרן או חסר מודעות עצמית לחלוטין. אז מה תעשו? תחשבו על חולשה אמיתית, אבל חשוב מאוד שחולשה זו לא תהיה דבר בסיסי שתצטרכו בעבודה שלכם, הסבירו איך הבנתם את זה וכיצד אתם מתמודדים בכדי לשפר את זה. זה יראה שאתה הוגים, רוצים ללמוד ולקבל את הטוב ביותר ועוד. כיף והומור יכול להוות גורם בעל השפעה גדולה כאן.

דוגמאות למה לומר:

לפעמים אני חושב שאני קשה עם עצמי, לא סולח לעצמי, בסופו של דבר אני מנסה להכניס לראש שאני בן אדם, ואני מנסה מפעם לפעם לשפר את זה.

דוגמאות למה שאתה לא צריך לומר:

אני מכור לעבודה, ואני אף פעם לא עושה טעויות.

 

שאלה 5: איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

שינוי מקומות עבודה הוא הרגל חדש, ורוב המעסיקים מבינים כי צעירים שאפתניים במיוחד מחפשים תמיד הזדמנויות. לכן, לא צריך להעמיד פנים שאתם תישארו שם במשך חמש שנים. במקום זאת, נסו לעשות חיבור בין עבודת החלומות שלכם לבין התחביבים, תחומי העניין והחוויות. זה מראה למעסיקים כי אתם שאפתנים, מובילים ומחפשים פיתוח קריירה.

דוגמאות למה לומר:

אני רואה את עצמי כראש צוות לעתיד, מהרצון שלי להיות יוזם ולנסות תמיד לעזור לאנשים מסביבי, אני רואה את עצמי עובד עם צוות ולא לבד.

 

לסיכום, כל ראיון הוא קצת שונה מאחרים, אבל אם תוכלו לענות על השאלות הללו, תוכלו לשים את אבן הבסיס. לפעמים, כמה תשובות מדהימות הן כל מה שאתם צריכים בכדי לשכנע את מנהל הגיוס כי אתם האדם הנכון עבור עבודה זו. בהצלחה!

 

אין לכם קורות חיים? עדיין תוכלו להשתמש במידג'ובס! הרשמו כעובדים וצרו קורות חיים בחינם. לחצו לפרטים.


מה תרצו
לעשות?