מאמרים

החיסונים הם כלי חשוב למיגור מחלות זיהומיות

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2020-06-01

החיסונים הביאו עימם בשורה חדשה: ירידה משמעותית בתחלואה ובתמותה ממחלות זיהומיות. על פי המלצות משרד הבריאות, יש לחסן ילדים, בני נוער ומבוגרים בחיסונים המתאימים כגון טטנוס, שפעת, חצבת ועוד. לאוכלוסיות הגיל השלישי, מטיילים בחו"ל (דגש במדינות העולם השלישי), נשים בהיריון ואוכלוסייה בסיכון יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את החיסון המתאים, המשתנה בין אדם לאדם, בהתאם למצב בריאותו.

 

החיסון מורכב מחיידקים או נגיפים מוחלשים (חלקם מומתים), היוצרים בגוף נוגדנים המעניקים לאוכלוסייה הגנה מפני המחלה. בחלק ממדינות העולם, בהן מערכת הבריאות איננה חזקה מספיק, רמת התחלואה והמוות לעומת מדינות העולם המערבי, גבוהה בהרבה עקב חוסר במתן חיסונים למחלות שכיחות כגון חצבת, טטנוס ושיתוק ילדים. לכל מחלה יש חיסון משלה. חלקן ניתנות במספר מנות במקצב חודשים, על מנת להבטיח הגנה על הגוף לטווח הרחוק.

 

vaccine

 

חיסונים, כמו תרופות, עלולות ליצור תופעות לוואי שכיחות כגון חום וחולשה, אדמומיות וכאבי בטן. במצבים בהם החום ממשיך למשך כמה ימים נוספים לצד תופעות לוואי נוספות כגון הקאות, טשטוש ראייה והתנפחות אזור החיסון, יש לפנות אל הרופא המטפל.

 

חשוב להקפיד על מתן החיסונים בהתאם לזמנים שנקבעו, שכן איחורים מעבר למועד עלולים לגרום לסיכון גבוהה לחלות במחלה, במיוחד בקרב תינוקות, ילדים, גילאי העולם השלישי והאוכלוסייה שבסיכון. למרות כל זאת, לא ניתן לומר בוודאות שחיסון מונע מחלות זיהומיות ב 100 אחוז אך אין הדבר מזיק לגופנו.

 

עבור מערכת החיסון של ילודים המצב שונה שכן הם נחשפים לשפע של זיהומים סביבתיים. מהדקה הראשונה להיוולדם, אלפי חיידקים מתיישבים על פני העור של הילוד ברירית שבנחיריו, בלוע שלו ובמעי שלו. תינוקות מונעים מחיידקים לפלוש לזרם הדם שלהם על ידי תגובה חיסונית מהירה לאותם זיהומים. למעשה תינוקות מסוגלים להגיב למגוון של מיליוני נגיפים וחיידקים מכיוון שיש בגופם הרך מיליארדי תאים של מערכת החיסון אשר בשלים ומוכנים לפעולה.

 

מאז מיגרו החיסונים מחלות רבות והצילו את חייהם של מיליוני אנשים ברחבי העולם, חלה תופעה מדאיגה בה משמיעים גורמים (רובם לא רפואיים) בקשות לחסן את הילדים בטיפולים טבעיים בלבד. כך למעשה, עולה רמת ההדבקה גם במחלות שכמעט ונכחדו כגון התפרצות השעלת והחצבת בעשור הקודם ומקרים נוספים.

 

על פי הנחיות משרד הבריאות, עובדי המערכת מחויבים לעבור חיסונים במימון המעסיק. רוקחים, רופאים, אחיות, עובדי משק, נהגי אמבולנסים, תחנות טיפת חלב ועוד, מחויבים בחיסונים על מנת למנוע הדבקה בינם לבני משפחותיהם ובין המטופל למטפל.

 

החיסונים הניתנים כיום בטוחים עם תופעות לוואי קלות וחולפות. לעומת זאת, הסיבוכים של המחלות נגדן מתחסנים עלולים להיות קשים ולגרום לנזק קבוע: אבעבועות רוח, מחלה שעד לא מזמן כולם חלו בה, יכולה להסתבך בזיהום חמור של הפצעים, דלקת במוח ואף מוות.

 

כאשר ההורים נותנים חיסון לתינוקם, הם למעשה מסכימים לכאורה להכניס חומר זר לתוך הגוף של הילד הבריא שלהם, ולשם כך הם צריכים לדעת שלא מזיקים להם. חשוב לפנות בכל שאלה בנושא לפנות לרופא ילדים או לאחות טיפת החלב שלכם, שישמחו לשוחח איתכם על העובדות המדעיות בנושא.

 

לסיכום

 

לחיסונים השפעה והצלחה רבה בהורדת התמותה והתחלואה של מחלות זיהומיות רבות. בעבר, למחלות כמו טטנוס, פוליו ושיתוק ילדים לא נמצאו חיסונים יעילים, מה שגרם לרמת תחלואה גבוהה מאוד. בזכות החיסונים ישנן מחלות רבות שנעלמו, אך הן חוזרות בעיקר במדינות בעלות מערכת בריאות חלשה.

 

למאמרים נוספים היכנסו עכשיו ל-Medjobs, אתר משרות הרפואה הגדול בישראל המציע עשרות משרות חדשות ובלעדיות מדי יום עבור כל עובדי הרפואה בישראל. בעזרת המערכת החכמה, תוכלו להתאים את כישוריכם ולחפש את המשרה הבאה שלכם בקלות ובמהירות


מה תרצו
לעשות?