מאמרים

לצד החסרונות, קיימים גם יתרונות – איך נגיף הקורונה יכול להועיל לנו?

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2020-05-05

אבעבועות שחורות, אבולה, סארס ופוליו – זוהי רשימה חלקית של המגיפות הקטלניות שפקדו את העולם משחר ההיסטוריה, והביאו למותם של מיליוני בני אדם. כיום, למרות ההתקדמות הטכנולוגית לצד ההתפתחות ההולכת וגוברת בתחום הרפואה – לנגיף הקורונה אף אחד בעולם לא ציפה. שיתוק עולמי, כלכלות קורסות, מאות אלפי מתים, מספר הולך וגובר של חולים (שעל רובם איננו יודעים שכן הנגיף רק נמצא בגופם ולא התפרץ) וסגר ביתי כמוהו העולם לא זוכר (לפחות במאה השנים האחרונות).


אך לצד כל החשש והפחד מאי הוודאות העולמי – לקורונה קיימים מספר יתרונות מרכזיים, משמעותיים:

 • הפחתה חדה בזיהום האוויר – בכל העולם נרשמת ירידה בזיהום האוויר. לדוגמא: מבדיקות שנערכו בישראל בחודש מרץ נמצא כי חלה ירידה של כ-30 אחוז בזיהום האוויר. זהו יתרון מרכזי מאפקט הקורונה העולמי: ברוב מדינות העולם הופסקה כמעט לחלוטין תנועת הציבור אל העבודה ומרכזי הבילוי וכתוצאה מכך, חלה ירידה משמעותית בשימוש בתחבורה הציבורית ובכלי הרכב. על פי המומחים, ככל שיגברו ההגבלות – כך הירידה בזיהום האוויר תגבר.

 

 • עצירת העימותים ברחבי בעולם – יש יגידו שזאת אולי ההצלחה הגדולה ביותר שנגיף הקורונה הביא לעולם, לצד אלה החוששים שכשהנגיף יעלם, המתיחות העולמית כמו המרוץ הגרעיני של איראן, מלחמת האזרחים בסוריה, העימות בין תימן לסעודיה – תחזור ואף תחריף. נגיף הקורונה פוגע בכל העולם, וכולנו מראים נכונות לפעול יחד כדי לנצח במלחמה הבלתי נראית לעין. נראה כי המלחמה החדשה היא מגיפה עולמית מסתורית שפוגעת בכולם, ללא הבדל של דת גזע ומין.

 

 • משפחתיות – כולנו יודעים מהי שגרת החיים: הילדים בגנים ובבתי הספר, אנו הולכים לעבודה ולעיתים חוזרים כל כך מאוחר שפספסנו עוד יום לראות אותם גדלים ומתפתחים. על פי עדויות, זהו היתרון הגדול ביותר שהעניקה מגפת הקורונה: המשפחתיות. הסגר עזר לבני המשפחה להתאחד מחדש, להיות שם אחד למען השני, לתמוך בתקופה בה אין לימודים, אסור לצאת החוצה אל גני השעשועים, וכמובן חל איסור מוחלט על פגישות עם המשפחה המורחבת – ביניהם גם סבא וסבתא לצד החברים מהגן או מבית הספר. הקורונה חיברה בין משפחות. לצד ארוחות בוקר, צהרים וערב משותפות, משחקי יצירה או שעה נפלאה בה כולם מתרכזים בסלון ומשוחחים בהנאה. נגיף הקורונה הוא אולי וירוס קטלני – אך ראוי לציין את הקירוב שכל אחד מאיתנו זכה לו בתא המשפחתי.
   

 • השלמת פערים – בתקופת הקורונה לומר "אין לי זמן" הוא עוד תירוץ בחיי היומיום. אז נכון, אמנם קיים סגר, רוב המשק חוזר רק עכשיו לפעילות הדרגתית לאחר חודשיים של נתק ובכל זאת היה זמן להשלים משימות אותן לא הספקתם לבצע בשגרה העמוסה. ניקוי שטיחים, תיקון החלון המנופץ, החלפת רהיטים, צביעת הבית ועוד, הם רק חלק קטן מפערים גדולים שהצטמצמו במהלך התקופה האחרונה.


  The Corona virus

  לסיכום

  היתרונות של הקורונה, וישנם לא מעט כאלה – הם רק הסוואה לחסרונות שמציג הנגיף הקטלני. מאות אלפי הרוגים בכל העולם לצד מיליוני חולים, כלכלה קורסת, ציבור עולמי שנמצא בבידוד – וההערכה היא שעד יימצא חיסון, זאת תהיה שגרת החיים לפחות בשנה הקרובה. אך יחד עם זאת, חשוב לשים לב ליתרונות הרבים. זה בדיוק הזמן להשלים פערים שלא הספקתם לעשות, להתאחד עם בני המשפחה, ולעזור אפילו במעט למזעור זיהום האוויר ולשמירה על הסביבה. בזכות הקורונה הטבע נראה מהתמונות נקי יותר, בעלי החיים יוצאים החוצה כי האדם קצת נעלם. הרחובות נקיים יותר וכולנו מקווים שלאחר שהנגיף ייעלם – העולם ייהפך לטוב יותר.

  Medjobs, אתר המשרות הרפואיות של ישראל, המציג עשרות משרות עדכניות בכל יום. מחפשים עבודה? מחפשים עובדים? היכנסו עכשיו לאתר – הפרסום חינם, המשרות מגיעות אליכם ישירות אל המייל. מאות גולשים שניסו כבר יודעים – Medjobs הוא המקום הטוב ביותר לחפש בו משרה רפואית בישראל.


מה תרצו
לעשות?