מאמרים

כולסטרול טוב למרות הכל

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2020-02-20

לא כל כולסטרול מזיק לגוף. ההיפך הוא הנכון. הוא מתחזק את התאים, שומר על איזון בחומצות מרה, מספק לגוף ויטמין D, עוזר בחילוף החומרים, משפר את הורמוני המין ועל פי מחקרים אחרונים אף אחראי לשיפור תפקוד הזיכרון שלנו.

 

אך לצד הכולסטרול הטוב, נמצא הצד השני – הכולסטרול הרע שמעסיק לא מעט את הוועדה המייעצת להנחיות תזונה בארה"ב אשר ממשיכה לפרסם את המלצותיה בעניין התזונה ואת העדפותיה לתזונה נכונה, הכוללת צריכת ירקות ופירות, קטניות, חלב דל שומן ומוצריו, עוף ומאכלי ים. בנוסף ממליצה הוועדה לצמצם משמעותית את צריכת הבשר האדום בדגש על המעובד ומזון ומשקאות קלים עתירים בסוכר. כל זאת כדי להימנע ממחלות שיכולות להתפרץ כתוצאה מעודף כולסטרול וכדי להילחם בבעיית ההשמנה שהולכת וגוברת בכל העולם.

 

מזונות עתירי כולסטרול נחשבים פעמים רבות למזונות עתירי ערכים קלוריים, כגון בשר אדום, ולפיכך יש לצמצם את צריכתם או לחלופין, להעדיף בשרים רזים יותר ותחליפי חלבון אחרים דוגמת דגים, בשר ועוף בהם הערכים הקלוריים נמצאים נמוכים יותר ובריאים יותר לגופנו – עם רמה גבוהה של חלבונים.

 

יחד עם זאת, יש לראות את הצד הטוב שקיים בכולסטרול שנמצא במזונות עתירי שומן. הם נחשבים כמזון חשוב ובריא לאדם, אך אותם יש לאכול בצמצום ולהקפיד על מקסימום של ארוחה עד שתיים בשבוע.

 

בשנים האחרונות ממשיכים ארגוני התזונה באירופה לצד הארגונים האמריקאים, להתנגד להמלצות הוועדה המייעצת להנחיות תזונה בארה"ב. על פי המומחים, אין יתרון במניעת קבוצות מזון או המלצה חד משמעית להסיר קבוצת מזון אחת לחלוטין על מנת להאיץ את הירידה במשקל. לכן יש לחשב מחדש את ההמלצות שמבקשות להימנע ממזון עתיר שומן וכולסטרול.

 

Proper-diet-without-cholesterol

 

על פי הפרסומים האחרונים של הוועדה, הסיבה המשמעותית להשמנה קשורה לצריכת יתר של סוכר שמגיע בעיקר מנתרן – ופחות מעודף כולסטרול. לכן התקבלה החלטה להמליץ על אכילת מזון מופחת סוכר, ולשתות בעיקר מים –המלצה שמומלצת לכולם, אך בעיקר עבור הילדים שמעדיפים את המשקאות הקלים והמוגזים אשר מכילים רמת סוכר גבוהה. על פי מחקרים שנעשו לאחרונה, מרבית העולם המערבי צורך פי שלוש מן הכמות המומלצת לגבי סוכר והוא הגורם המשפיע יותר מכל על היווצרות מחלות כגון סוכרת והשמנת יתר.

 

לסיכום

 

מיליוני בני אדם ברחבי העולם נמנים בקבוצה גדולה הסובלת מכולסטרול גבוה ללא ידיעתם ולכן הם אינם מטופלים. חוסר הידע על הימצאות כולסטרול גבוה בדם מונע טיפול בזמן ועלול לפגוע באורח החיים ולתלות מתמשכת בתרופות.

 

יחד עם זאת, לא כל כולסטרול נתפס כרע. הוא אמנם חומר שומני שמצוי בדמנו ונמצא לאורך כל שלבי חיינו בעורקים, אך זה לא אומר שאצל כל אחד מאיתנו הוא עלול להתקשות, להיסתם ולפגוע בכלי הדם והלב.

 

חשוב מאוד לצרוך מזון בעלי שומן רב. הם חיוניים בשמירה על הגוף ומעניקים ויטמינים ומינרלים שלא ניתן לקבל ממוצרים תחליפיים. כל זאת לצד שמירה על האיזון בצריכתם. חשוב לנסות ולהוריד את אחוז הכולסטרול בדם, עד כמה שניתן.

 

*מידג'ובס הינו אתר המאגד את כל המשרות הרפואיות הקיימות בישראל לצד פרסום מאמרים ומחקרים חשובים מעולם הרפואה. היכנסו עכשיו לאתר, הירשמו והצטרפו לעשרות עובדי רפואה בישראל שמצאו תעסוקה חדשה אצלנו בפורטל.


מה תרצו
לעשות?