מאמרים

קורונה – הנגיף הקטלני שמאיים על העולם

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2020-02-20

מבחינה גנטית, דומה נגיף הקורונה לנגיף אחר שהתפרץ בעולם בשנת 2003 – הסארס, אך קצב התפשטותו ומספר הקורבנות שבאו בעקבותיו עברו במהרה את בן משפחתו. הקורונה לא זוהה בעבר כגורם למחלה בבני אדם, אך בחודש דצמבר 2019, עם התפשטותו בעיר ווהאן במחוז חוביי במרכז סין, הוא החל לגרום לתחלואה קשה ולמקרי מוות רבים, במספרים שעולים במהירות מעבר לכל דמיון. סימני המחלה זהים לשל שפעת ומלווים בחום, צינון וכאבי שרירים. בהמשך פוגעת המחלה בריאות, גורמת לאי ספיקה רב מערכתית ולמוות בטווח זמן קצר יחסית.

 

מומחי הרפואה חלוקים על זמן הדגירה של הנגיף עד להתפרצותו, ומעריכים שהזמן נע בין 14 – 24 ימים. קצב התפשטותו של הנגיף התגבר בקצב מהיר מאוד למחוזות אחרים בסין  יחד עם מקומות נוספים בעולם. על פי ארגון הבריאות העולמי, בהתמודדותה הראשונית של סין עם הנגיף, היא הצליחה לצמצם משמעותית את התפשטותו ליתר מדינות העולם, שם מצביעים הנתונים על נשאים וחולים במספר קטן משמעותית ממספר החולים והמתים בסין, וגם חשוב לציין שלא מעט מהחולים הצליחו להבריא באופן מוחלט מהמחלה הקטלנית.

 

מדי יום ממשיכים לגדול מספר החולים בעיקר במחוז ווהאן, אך נראה שקצב העלייה מאט. על פי הנתונים העדכניים מעל 2,000 בני אדם קיפחו את חייהם רק במחוז ווהאן שבסין, שם התפרצה המחלה, ונכון להיום ידוע על כ- 75,282 בני אדם שנפגעו בכל העולם (יחד עם סין) מהנגיף הקטלני. בעולם מדווחים על מקרי מוות בודדים במדינות כמו יפן והונג קונג ובאירופה  גרמניה, צרפת ובריטניה (שם גם דווח על מקרה מוות אחד) מובילות במספר הנדבקים במחלה.

mask-protection

ישנם לא מעט סיפורים על אוניות נופש שלא הורשו להמשיך במסעם מחשש להתפרצות הנגיף, כשהידועה מכולן היא אניית הנופש דיאמונד פרינסס בה שוהים כ-20 ישראלים. על פי הדיווחים האחרונים, מספר החולים בספינה ממשיך לעלות – ולאחר תקופת הבידוד של כ-14 יום הם עתידים לחזור למדינות המוצא שלהן לתקופת בידוד נוספת של שבועיים בכדי להסיר את החשש שנדבקו וכדי למנוע מתושבים אחרים להידבק במחלה גם כן.

 

עם התפרצותה של המגיפה, החלו המאמצים לפיתוח חיסון לנגיף, כמו גם הניסיונות להבין כיצד ניתן להאט את התפשטותו. על פי חוקרים יפנים, ניתן לשפר את מצב החולים בעזרת טיפולים אנטיביוטיים לצד הקוקטייל שנלחם בנגיף האיידס (HIV). אך מומחים מסבירים כי יחלוף פרק זמן של לפחות שנה וחצי עד שניתן יהיה להכריז על חיסון אופציונלי שיפעל כנגד המחלה. המצב הנוכחי הוא שכל מדינות העולם ממשיכות במאמציהן להילחם כדי למנוע את התפשטות הנגיף, ובכל העולם הוקמו בתי חולים מיוחדים שיבודדו כל אדם החשוד בהידבקות במחלה. כמו כן, במקומות ציבוריים כגון נמלי תעופה, נערכות בדיקות חום לעוברים והשבים.

 

בישראל ידוע עד כה על 150 אזרחים שחזרו מהמזרח, בעיקר מסין, שפנו לבתי החולים לאחר שחשו ברע. כל הבדיקות שנערכו עד כה נמצאו שליליות, ועל כן לא נמצאו חולים בקורונה בארץ. בהנחיית משרד הבריאות שנועדה על מנת להילחם בהגעת הקורונה לישראל, נאסרה הכניסה של אזרחים זרים מהמזרח לישראל, בדגש על סין. בימים האחרונים התגבשה החלטה נוספת שקובעת שכל מי ששוהה במזרח במדינות אחרות מלבד סין, כדוגמת תאילנד, סינגפור והונג קונג, מחויב להיכנס לבידוד עם חזרתו לארץ למשך כשבועיים (זמן דגירת המחלה) ורק לאחר שהתוצאות יגיעו והן תהיינה שליליות, הוא יהיה רשאי להמשיך בשגרת חייו.

 

הקורונה כנגיף לא משפיע רק על הפחד מפני הידבקות, אלא הוא משפיע גם על כלכלת העולם. סין הינה המעצמה בעלת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארצות הברית, והתפרצות המחלה לצד הבידוד במדינה מקשה על הייבוא והייצוא ממנה ואליה – כתוצאה מכך ישנו חשש כבד מפגיעה כלכלית קשה. בנוסף הכריזו חברות תעופה רבות על ביטולי טיסות למדינה. על פי דיווחים, איבדו חברות התעופה כ-60% מכלל הנוסעים שהיו אמורים לנסוע למזרח.

 

מה ניתן לעשות כדי להימנע מהמחלה?

 

יש להישמע להוראות המגיעות ממשרד הבריאות. כל אדם שנסיעתו למזרח, בדגש על סין, אינה הכרחית – מומלץ כי יבטל את נסיעתו עד להגעת הוראות נוספות. חשוב שכל מי שנמצא באזורים המועדים להתפשטות המחלה, ישמור על היגיינה הכוללת שטיפת ידיים (בעיקר לפני ואחרי ארוחות) ומיגון הפנים בעזרת מסיכה. על פי הנחיות משרד הבריאות, כל אדם שמרגיש חום, צינון וכאבים לאחר שחזר מהמזרח או היה בקשר עם אדם אחר שחזר מנסיעה, עליו לסור בדחיפות אל בית החולים וליידע בטרם ההגעה, בכדי שבית החולים יהיה מוכן לקבלתו ולהכנסתו לבידוד עד להגעת תוצאות הבדיקה.

 

מחפשים מידע רפואי? מחפשים עבודה בתחום? היכנסו עכשיו לפורטל מידג'ובס, המאגד את כל המשרות הכי חמות לרפואה בישראל. באתר תוכלו למצוא עבודה לפי תחום ההתעניינות שלכם לצד טיפים, מחקרים רפואיים ומידע נוסף שנכתב במיוחד עבורכם.


מה תרצו
לעשות?