מאמרים

מדוע חשוב להקפיד על מעקב בזמן היריון?

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2020-01-23

מהם התהליכים שמתרחשים בזמן המעקב?

 

לקראת היריון או במהלך התקופה, חשוב מאוד להקפיד להגיע למפגשים הראשונים אל הרופא יחד עם בן הזוג, על מנת שזה יוכל לאסוף את כל המידע הבריאותי שנחוץ לו עליכם ועל בני המשפחה. במהלך המפגש ייקבעו אילו בדיקות וטיפולים תעברו במהלך תקופת ההיריון או לקראתה - מומלץ מאוד להקפיד להגיע אל רופא מטפל אחד במהלך כל התקופה, שכן הוא זה שיכיר אתכם הכי טוב ויידע להעניק את הטיפול הבריאותי המתאים במידת הצורך: ריבוי רופאים מטפלים עלול להקשות את המעקב.

 

סקירה מוקדמת במהלך תקופה ההיריון חיונית לבדיקת בריאותו הכללית של העובר והסקירה בוחנת את מכלול איבריו: המוח, הלב, מערכת העצבים, מערכת העיכול, מערכת השלד, כלי הדם ומערכת השתן. החלטות נוספות אודות בדיקות שאינן בגדר חובה נקבעות על פי נתונים שונים הקשורים במיקומו של העובר, מצב בריאותה של המטופלת או הקושי בהשגת הדמיה נכונה ומדויקת של העובר.

Pregnancy-test

מרבית בדיקות המעקב מתבצעות על פי שבועות ההיריון. מרביתן מתבצעות באופן שגרתי, וחלקן מוצעות כתוספת לבדיקת מומים או איתור בעיות בריאותיות שיכולות להיגרם לתינוק החדש. הרופאים יכולים להמליץ על סדרת הבדיקות, אך לא מחייבים לעבור אותן. לכל אישה בהריון יש את הזכות להחליט האם לעבור את סדרת הבדיקות הנוספת, בהתאם למצבה הבריאותי ונתונים נוספים.

 

מרבית הבדיקות הרפואיות לתקופת היריון כלולות בסל הבריאות וניתן לקבלן בכל קופות החולים ומסגרות טיפת חלב. עבור בדיקות שאינן כלולות בסל ישנן המלצות מטעם משרד הבריאות לעבור אותן כדי למנוע סיבוכים שעלולים לקרות בעתיד. ייתכנו בדיקות נוספות בהתאם להחלטת הרופא המטפל. חשוב לשים דגש כי המלצות אלה אינן מוגדרות כגדר חובה ועל כל מטופלת הרה יש את הזכות לבחור האם לעבור אותן. לפני ביצוע הבדיקות חשוב לוודא כי חברות הביטוח מכסות את הטיפולים שאינם נמצאים בסל, שכן חלקם עלולים להיות מעט יקרים. למרות זאת, הרופאים ממליצים לערוך אותן כדי להגדיל את הסיכון שבריאותו של העובר תהיה תקינה.

 

פירוט בדיקת המעקב

 

בבדיקת המעקב בוחנים את תקינות בריאותו של העובר. מידע זה הינו חשוב וחיוני לכל אורך תקופת ההיריון או לקראתה:


- מבנה השלד: עצמות הגולגולת, עמוד השדרה, הידיים והרגליים את השלד
- בדיקת תקינות המוח
- איברי הפנים: עצם האף, לסת תחתונה ועליונה ועיניים
- תקינות הלב ובדיקת פעימותיו
-  מערכת העיכול: כבד, מעיים ותקינותה של הקיבה
- מערכת השתן
- כלי הדם

 

החלטות נוספות בנוגע לבדיקות נוספות לאיתור מחלות גנטיות, מומים ותסמונת דאון אינה מסתמכת רק על דעתו האישית של הצוות הרפואי. כדאי מאוד להתייעץ עם בני המשפחה, חברים ורופאים נוספים בטרם ביצוע בדיקות אלה.

 

בדיקות מעקב בזמן השליש הראשון והשליש השני של ההיריון בודקות רק את רמת הסיכון של בריאות העובר, כאשר מתעורר החשד לבעיה בריאותית משמעותית שעלולה לפגוע בחיי התינוק.

 

במהלך מעקב ההיריון ניתן לקיים שלוש סקירות מרכזיות:

 

בדיקת אולטרה סאונד לאשה בהיריון המעריכה את הסיכון לתסמונת דאון בעובר ומכונה גם בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת סקירת מערכות, במהלכה נבדקים אברי העובר על מנת לוודא את תקינותם. הבדיקה נעשית בגישה בטנית או בגישה וגינלית.

בדיקת אולטרה סאונד שגרתית בזמן ההיריון שנועד לבדוק את מין התינוק, משקלו, דופק הלב ועוד. זוהי בדיקה שנעשית ללא כאב, במהלכה סורקים באופן חיצוני את בטנה של ההריונית.

 

לסיכום

 

מעקב אחר היריון או לקראתו, חשובים מאוד הן עבור האישה העתידה ללדת והן עבור העובר. בדיקות מקדימות ומעקב שגרתי, מגדילים את הסיכון לכך שהעובר ייוולד בריא ומונעות סיבוכים לזמן הלידה ולאחריה. חשוב להקפיד על ביקור בזמנים מוגדרים מראש אצל הרופא המטפל ולהקפיד לבצע את ההוראות שמגיעות מהצוות הרפואי לאורך כל תקופת ההיריון.

 

היריון ולידה מעניינים אותך? מחפשים עבודה בתחום? הכירו אתר את פורטל מידג'ובס,  המאגד את כל המשרות הרפואיות בישראל. אצלנו באתר תוכלו למצוא משרות חדשות בעזרת מערכת חכמה שיוצרת קורות חיים מקצועיים ללא עלות, מנוע חיפוש משודרג ומהיר, ואף אפשרות לסוכן משרות ושליחת משרות רלוונטיות היישר למייל המשתמש.


מה תרצו
לעשות?