מאמרים

חרדה דנטלית – מאגדה אורבנית למציאות

פורסם ע"י פורטל מידג'ובס בתאריך 2020-01-23

כיצד ניתן לטפל בתופעת החרדה הדנטלית?

 

ההגדרה המדויקת ביותר עבור אלו שמחפשים לעבור טיפול אצל רופא השיניים היא שכל מטופל משייך את עצמו אל הרופא המטפל. תהליך הבחירה האישי עוזר בהפחתת החרדה והמתח, ומגדיל משמעותית את הסיכוי שחווית הטיפול תיעשה בצורה נעימה. אחת הדרכים להפחתת החרדה היא הגעה מוקדמת אל המרפאה עד שעתיים לפני תחילת הטיפול בכדי להכיר את הצוות המטפל, לשוחח עם רופא השיניים, לקבל את כל ההסברים על הטיפול שעומד להתקיים, להכיר את כל השלבים של הטיפול ובמידת הצורך ניתן אף לקיים שיחות עם מטופלים נוספים שממתינים בחדר ההמתנה.

 

תהליכים אלו הוכחו כמשפיעים על הורדת רמת המתח והחרדה הטבעית של המטופל. בנוסף במהלך הטיפול ניתן להקל על תחושת הפחד על ידי ניגון מוזיקה נעימה באוזניים, בקשה לקיום תקשורת עקבית ומרגיעה במהלך הטיפול עם הצוות הרפואי ואף להיעזר בחומרים מרגיעים טבעיים.

 

medical-dentisteכאשר החרדה והפחד אינם ניתנים לשליטה באמצעים אלה, על המטופל לעבור לטיפולים מתקדמים אחרים, שיעזרו לו להתגבר על תופעת החרדה הדנטלית שפוקדת אותו במהלך הטיפול:

 

במקרי חרדה קיצוניים יעבור המטופל הרדמה כללית על ידי רופא מומחה. במהלכה יאבד המטופל את הרפלקסים הטבעיים, ויהיה צורך בשימור דרכי הנשימה במהלך הטיפול. זוהי האופציה המסוכנת ביותר, שעלולה לגרום לזיהומים בדרכי הנשימה ובמיתרי הקול.

 

במקרים נוספים של חרדות מטרידות, שאינן קיצוניות, ניתן לטפל במספר שיטות נוספות:

 

היפנוזה רפואית – שיטה מוכחת להפחתת המתח והחרדה הדנטלית בזמן טיפולי שיניים. הטיפול ניתן לשימוש בדרך כלל במהלך טיפולי שיניים מורכבים. רק רופא מורשה המחזיק ברישיון, יוכל להעניק את הטיפול המיוחד למטפלים המבקשים בכך.

 

שימוש בגז צחוק - מקל על מהלך הטיפול. השימוש בו מעניק תחושת ריחוף והקלה המאפשרת למטופל להתנתק מהמציאות. בכך מופחתת באופן משמעותי רמת החרדה והפחד איתה הוא נאלץ להתמודד לפני ובמהלך הטיפול. כמות הגז הנדרשת תותאם למטופל באופן מקצועי על ידי הרופא המטפל.

 

טשטוש באמצעות תרופות הרגעה – טיפול שנעשה באמצעות הזרקה של תרופות הרגעה המוחדרות לווריד, ונעשה רק במקרים של חרדות קשות שעוברות על המטופל. הטשטוש מעלים את תחושת הכאב, משנה את תחושת הזמן וגורם למטופל לחוש עייפות עמוקה ביותר. רק רופא מורשה יכול להעניק במהלך טיפולי שיניים את פרוצדורת הטשטוש.

 

שיטות אלטרנטיביות -  שיטות אלו כגון דיקור סיני עשויות לעזור למטופל בהפחתת החרדות ולהתגבר על הכאבים שלפני ואחרי הטיפול. רק רופא שיניים מוסמך בעל רישיון יוכל להעניק טיפול מתאים למעוניינים בכך.

 

לסיכום

 

חרדה דנטלית מטיפולי שיניים, גורמת לאנשים רבים להזניח את שיניהם ולהגיע לרופא לעיתים כשכבר מאוחר מדי. זהו פחד שנובע לעיתים מחוויה שלילית שעברו המטופלים עצמם או אנשים הקרובים להם עקב טיפול שיניים טראומטי. ישנן גם סיבות אחרות כמו רתיעה מהפרת האינטימיות כשמישהו, גם אם הוא רופא שיניים, "חודר" אל תוך הפה, דחייה מרעש או מרטט המכשירים במרפאה, או אפילו מהריח האופייני שלה.

 

חשוב להבין שבמקרים מסוימים בהם נדחה טיפול השיניים, עלולה להיווצר החמרה במצב הבריאותי שיכולה להשפיע גם על איברים נוספים בגוף, ולא רק על האזור המטופל. עם זאת, חשוב להבין את צרכיו של המטופל ולהרגיע אותו בזמן הטיפול ולאחריו. טיפול שיניים שעבר בצורה טובה ונעימה, יעזור למטופל לחזור אל רופא השיניים גם בעתיד.

 

סטודנטים לרפואת שיניים? סיימתם את ההתמחות ואתם מעוניינים למצוא עבודה בתחום? הכירו את פורטל מידג'ובס, האתר הגדול בישראל למשרות רפואיות. כאן תוכלו לחפש בקלות את המשרה החדשה שלכם. בכל יום מצטרפים ארגונים חדשים ומתפרסמות הצעות חדשות במיוחד עבורכם. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולמצוא את התפקיד הבא בעבורכם.


מה תרצו
לעשות?